Ulaş Başar GEZGİN

Ulaş Başar Gezgin, 25 Mayıs 1978'de İstanbul'da, Alibeyköy'de, bir öğretmen ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. Babasını, beş yaşındayken yitirdi.

Üsküdar Sokullu Mehmet Paşa İlkokulu'ndan sonra, 1989'da, (babasız ve yoksul ilkokul öğrencilerini sınavla alan, İngilizce eğitim veren, parasız, yatılı) Özel Darüşşafaka Lisesi'ne girdi.

Üniversite hayatına 1996'da Boğaziçi Üniversitesi Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık dalında başladı. Rehber-psikolog olarak stajını, Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. 2000 yılında, bu bölümden mezun oldu. Yüksek lisans tezini Boğaziçi Üniversitesi’nde Sosyal Psikoloji alanında verdi. 2000 ile 2002 yılları arasında aynı üniversiteside araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2001 yılında, Galatasaray Üniversitesi Felsefe Yüksek Lisans programına kabul edildi. Bir yıl Fransızca hazırlık okudu. Dil sınavını verdi. Hollanda’da, Rotterdam’da, Erasmus Felsefe ve İktisat Kurumu’nda İktisat Felsefesi doktorasına kabul edildi. Yine Hollanda’daki Tilburg Üniversitesi’nde toplumsal dilbilim alanında beş yıllık bir araştırmacılık işine kabul edildi. Ancak üniversite yönetimi, Türk olmasını gerekçe göstererek çalışma izni çıkarttırmadı. Bu nedenle Erasmus’ta okuyamadı.

Mersin’de yaşamaktadır. 

 “Yit(iril)en”, “Okyanus Gibi” ve “Nikah Memurunun Son Nikahı” adlı öyküleriyle Gençlik Kitabevi Öykü 2000 Yarışması’nda ikinciliğe değer görülmesinden daha önce, kimi şiirleri ve öyküleri, üniversite dergilerinde yayımlandı. Evrensel Kültür dergisi için şiir ve şiir incelemeleri hazırlamaktadır. İmece dergisi ( www.imece.org ) için çeşitli türlerde yapıtlar kaleme almaktadır. Genç bir şiir dergisi olan Ağır Ol Bay Düzyazı için çeşitli şairlerden çeviriler yapmayı sürdürmektedir. Kimi şiir çevirileri, şu adresten görülebilir: http://yitikulke.hypermart.net/ . Bunun dışında, Anafilya, Çveneburi, Mizan, Okuntu, Türk Psikoloji Bülteni gibi dergilere yazmıştır/yazmaktadır. Edebiyat uğraşılarını çeşitli türlerde sürdürmektedir. ('Ez Dil ü Can’ adlı bir kısa film senaryosu çalışması vardır.)

Çeşitli dönemlerde; Boğaziçi 'Jazz' Korosu, Boğaziçi 'Rock' Korosu (1997-1999) ve nihayetinde, İstanbul Oda Korosu'nda (1998-2000) söylemiştir. Bir süre, Sayat Nova Korosu’nun çalışmalarına katılmıştır.

İngilizce, İspanyolca, Fransızca, orta düzeyde Rusça, başlangıç düzeyinde Latince ve Yunanca, Portekizce, Esperanto ve Norveççe bilmektedir. Octavio Paz’ın “Alguila o Sol?” adlı düzyazılmış şiir kitabından yaptığı çeviri, 2000 yılında, Virtüel Yayınları’nca “Kartal mı Güneş mi?” adıyla yayınlanmıştır. Juan Ramon Jiménez’den yaptığı elli şiir çevirisi, “Elli İspanyolca Şiir” başlığı altında aynı yayınevince yayımlanacaktır. İngilizce’den çevirdiği Gürcü yazını tarihi konulu kitap da daha sonra basılacaktır. Bir İspanyol Şiiri Antolojisi hazırlamaktadır.