Turgay FİŞEKÇİ

1956’da Balıkesir’de doğdu. İlk ve orta öğrenimini aynı kentte tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi.

1978’den bu yana çeşitli yayınevlerinde editör olarak çalışıyor.

İlk şiiri 1977’de yayımlandı.

1981’de ilk şiir kitabı Karda Işıltılar’la Akademi Kitabevi Şiir Ödülü’nü kazandı. Sonraki şiir kitapları : Kuşkuluyum Yaşadığımdan (1983), Yitik Bahar (1989), Dip Sevgi (1994), Sevgi Bağları (1998, Halkevleri Şiir Birincilik Ödülü ve Behçet Necatigil Şiir Ödülü)

Çok sayıda şiiri bestelendi. Ayrıca şarkı sözleri de yazdı. 1990’da TRT tarafından pop müzik dalında yılın en başarılı söz yazarı seçildi.

1992’de Çağdaş Türk Şiirinden Seçilmiş Umut Şiirleri, 1993’de Çağdaş Türk Şiirinden Seçilmiş Doğa Şiirleri adlı antolojileri yayıma hazırladı.

1996’dan bu yana Cumhuriyet gazetesinin kültür sanat sayfasında “Defne Gölgesi” isimli köşesinde yazıları yayımlanıyor. Bu yazılardan 1996-1997 dönemine ait olanlar Arı Bakış (1998) adıyla kitaplaştı.

Goethe, Brecht, Hans Magnus Enzensberger gibi Alman şairlerinden yaptığı çeviriler yayımlandı.

Çağdaş Türk şiiri içinde özel bir yere sahip olan Turgay Fişekçi, günlük konuları işlemesine karşın, temalarında dış dünyayla iç dünyasını ustaca birleştirmesiyle tanınıyor.

Aziz Nesin, onun daha ilk kitabı yayımlandığında, kendisini Türk şiirinde uzun yıllardır rastlanmayan “hikmet söyleyen bilge şair” olarak tanımlamıştı.

Yalın anlatımına karşın slogan kullanmaması ve duyarlı iç dünyasıyla dış dünyanın sorunlarını ustalıkla birleştirmesi ve bu iç dünyasının kapılarını okurlara açabilmesi Fişekçi şiirinin başta gelen özelliği.

Turgay Fişekçi’nin temel konuları hayat ve doğa. Çoğu şiirlerinde bu iki temanın karışımını ve derin bir hüzünle işlendiğini görürüz.