Mehmet TANER

4 Aralık 1946 tarihinde Nevşehir'in Arapsun ilçesinde doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Rize, Emirdağ, Alaşehir, İzmir ve Erzurum'da sürdürüp İstanbul Bakırköy Lisesi'nde tamamladı.Birkaç yıl İstanbul İktisat ve Erzurum İşletme Fakültelerinde öğrenim gördü; Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Tiyatro Bölümü'nü bitirdi.TRT Ankara, Erzurum, Hakkari, Kars ve Van Radyolarında spiker ve yapımcı olarak çalıştı. 1976 yılından sonra sigortacılığa atıldı.
              Adam Sanat, Bahçe, Defter, Edebiyat ve Eleştiri, Oluşum, Sanat Dergisi, Sombahar, Tan, Türk Dili, Türkiye Yazıları, Varlık, Yusufçuk gibi dergilerde şiirlerini yayımladı.1970 yılında "Tek Şiir" dalında TRT ödülü kazandı, Milliyet Sanat Dergisi tarafından 1974 yılının dört başarılı genç şairinden biri olarak seçildi. 1980 yılında Tan Yayınları'nı kurdu.
              Cemal Süreya' nın   "imgeyle retoriğin tuhaf bir uzlaşması var" biçiminde vurguladığı Mehmet Taner şiiri çağrışım debisi yüksek, çağdaş, erince eriştirici, anonimleşmeye karşı durucu, divan şiirini soğurmuş, her zaman diri ve bakışı dervişçe özellikler gösterir.